image1 image2

Biurkowy aparat telefoniczny z serii oznaczonej symbolem DBH z tarczą numerową (dwoma tarczami numerowymi) sygnowany napisem A.B L.M. ERICSSON STOCKHOLM oraz datą 16.5.36.

warto zwrócić uwagę na przymocowaną z drugiej strony aparatu dodatkową tarczę numerową oraz drewniane czasze dzwonków;

wyobraźnia podąża w kierunku podwójnego biurka urzędniczego, pośrodku którego stoi aparat telefoniczny, z którego na przemian korzystają pracujący dwaj urzędnicy; jednemu z nich nie chce się ciągle wstawać z krzesła i obracać w swoją stronę aparat, aby na tarczy numerowej wybrać numer; wpada więc na genialny pomysł zamocowania drugiej tarczy numerowej; pomysł wciela w życie, już nie musi obracać aparatu, a my dzisiaj odnajdujemy aparat telefoniczny z dwoma tarczami numerowymi;

urzędnicze obowiązki są bardzo męczące, powodują ogromne zmęczenie, więc drzemka jest w godzinach pracy jak najbardziej wskazana, ale ten metaliczny dźwięk dwonków telefonicznych potrafi nagle wyrwać ze słodkiej kikuminutowej przerwy i przyprawić o zawał serca drzemiących urzędników.

stąd drugi genialny pomysł wcielony w życie - metalowe czasze dzwonków zostają zastąpione drewnianymi i dochodzenie z drzemki do urzędniczej rzeczywistości przebiega w sposób pełny powagi i spokoju.

jak było w rzeczywistości?

może tak, jak wyżej opisałem, a może całkiem inaczej, a aparat telefoniczny milczy, jak zaklęty I nic nie powie, a jest jedynym świadkiem wydarzeń z lat przeszłych.

 

Dwie tarcze numerowe.Drewniany dzwonek